SPRH1210-560M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SPRH1210-560M |
Description | FIXED IND 56UH 3.28A 72.1MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 56 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.28 A 72.1mOhm Max 2-SMD Drum Core, High Current, Low DCR |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 72.1mOhm Max |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Drum Core, Wirewound | Features Drum Core, High Current, Low DCR |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case 2-SMD |
Tolerance ±20% | Supplier Device Package 1210 |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm) |
Current - Saturation (Isat) 4.7A | Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm) |