PC-ATLK010M
DigiKey Part Number
116-PC-ATLK010M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC-ATLK010M
Description
POWER CORD 5-15P TO TIN 1M BLK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.28' (1.00m) Power Cord Black NEMA 5-15P To Cable SVT
Category
Cord Type
SVT
Manufacturer
Bel Inc.
Wire Gauge
18 AWG
Packaging
Bag
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Length
3.28' (1.00m)
Style
Male Pins (Blades) to Leads
Color
Black
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125V
2nd Connector
Cable
Current Rating (Amps)
10A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C