RASWLF.020 2OZ
DigiKey Part Number
RASWLF.0202OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RASWLF.020 2OZ
Description
LF SOLDER WIRE 96.5/3/0.5 TIN/SI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Lead Free Rosin Activated (RA) Wire Solder Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) 24 AWG, 25 SWG Spool, 2 oz (56.70g)
Category
Flux Type
Rosin Activated (RA)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Wire Gauge
24 AWG, 25 SWG
Packaging
Bulk
Process
Lead Free
Part Status
Active
Form
Spool, 2 oz (56.70g)
Type
Wire Solder
Shelf Life
60 Months
Composition
Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Diameter
0.020" (0.51mm)
Base Product Number
Melting Point
422 ~ 428°F (217 ~ 220°C)