HDR127MET80F-G-V-SM
DigiKey Part Number
HDR127MET80F-G-V-SM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDR127MET80F-G-V-SM
Description
CONN HDR 80POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Header Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HDR127MET80F-G-V-SM Models
Category
Pitch - Mating
Mfr
Number of Rows
2
Series
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Connector Type
Fastening Type
Push-Pull
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Mating
Style
Board to Board
Insulation Height
0.134" (3.40mm)