VW2W181MCM1845A4E
DigiKey Part Number
4191-VW2W181MCM1845A4E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VW2W181MCM1845A4E
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 420mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.831" (46.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
420mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C