EY2A100MP20511U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
10 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EY2A100MP20511U
DigiKey Part Number
4191-EY2A100MP20511UTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EY2A100MP20511U
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
36 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
120 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.5 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C