ED2A330MP508B5F4RU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 707
Rubycon
Panasonic Industry
33 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
ED2A330MP508B5F4RU
DigiKey Part Number
4191-ED2A330MP508B5F4RUCT-ND - Cut Tape (CT)
4191-ED2A330MP508B5F4RUTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED2A330MP508B5F4RU
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
217.2 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
724 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
520 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C