HHXJ250GRA820MF61G
DigiKey Part Number
565-HHXJ250GRA820MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXJ250GRA820MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXJ250GRA820MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXJ250GRA820MF61G
Description
CAP ALUM HYBRID 82UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 50mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
195 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Capacitance
82 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C