HHXD800GRA560MJA0G
DigiKey Part Number
565-HHXD800GRA560MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-HHXD800GRA560MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-HHXD800GRA560MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHXD800GRA560MJA0G
Description
CAP ALUM HYBRID 56UF 20% 80V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 80 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 33mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
240 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.4 A @ 100 kHz
Capacitance
56 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
80 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
33mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C