ESMQ451VSN820MP25S
DigiKey Part Number
565-ESMQ451VSN820MP25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMQ451VSN820MP25S
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESMQ451VSN820MP25S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
830 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.187 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C