EKYA350ELL821MJ25S
DigiKey Part Number
565-EKYA350ELL821MJ25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYA350ELL821MJ25S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKYA350ELL821MJ25S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
990 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
42 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C