EKY-350ETD681MJ30S | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EKY-350ETD681MJ30S |
Description | CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 680 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Applications |
Mfr | Ripple Current @ Low Frequency 1.146 A @ 120 Hz |
Series | Ripple Current @ High Frequency 1.91 A @ 100 kHz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Impedance 31 mOhms |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm) |
Voltage - Rated 35 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Base Product Number |