EKY-350ETD681MJ30S
DigiKey Part Number
565-EKY-350ETD681MJ30SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKY-350ETD681MJ30STB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-350ETD681MJ30S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.146 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.91 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
31 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C