EKMM451VSN101MP35S
DigiKey Part Number
565-EKMM451VSN101MP35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMM451VSN101MP35S
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKMM451VSN101MP35S Models
Ripple Current @ Low Frequency
690 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
986.7 mA @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C