EGXM421ELL470ML20S
DigiKey Part Number
565-EGXM421ELL470ML20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGXM421ELL470ML20S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 420V TH
Detailed Description
47 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EGXM421ELL470ML20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
950 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C