EGXM421ELL121MM30S
DigiKey Part Number
565-EGXM421ELL121MM30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGXM421ELL121MM30S
Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V TH
Detailed Description
120 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EGXM421ELL121MM30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
810 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
270 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C