APXF6R3ARA151ME40G
DigiKey Part Number
565-APXF6R3ARA151ME40GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-APXF6R3ARA151ME40GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-APXF6R3ARA151ME40GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXF6R3ARA151ME40G
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 6.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
2.7 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)
Capacitance
150 µF
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm