APXA100ARA470MF61G
DigiKey Part Number
565-APXA100ARA470MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-APXA100ARA470MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-APXA100ARA470MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXA100ARA470MF61G
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 31mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APXA100ARA470MF61G Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
112.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.25 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
31mOhm