APSC160ELL331MJB5S
DigiKey Part Number
565-APSC160ELL331MJB5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSC160ELL331MJB5S
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 10mOhm 15000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APSC160ELL331MJB5S Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
6.1 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
330 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm