SPD242401CB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Carlo Gavazzi Inc.
In Stock: 5
Datasheet
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
SPD242401CB
SPD242401CB
SPD242401CB
DigiKey Part Number
1864-2844-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD242401CB
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SPD242401CB Models
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Efficiency
93%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
88 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.56" L x 2.52" W x 4.90" H (115.8mm x 64.0mm x 124.5mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CE, cULus, cURus, TUV
DC Voltage - Input (Max)
375V
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
24V