RP1D060D4M1
DigiKey Part Number
1864-1240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP1D060D4M1
Description
SSR RELAY SPST-NO 4A 1-60V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
EDA/CAD Models
RP1D060D4M1 Models
Category
Voltage - Input
4.25 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
1 V ~ 60 V
Series
Load Current
4 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C