RM1A48A25
RM1A48A25
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RM1A48A25
DigiKey Part Number
1864-1224-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM1A48A25
Description
SSR RELAY SPST-NO 25A 42-530V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RM1A48A25 Models
Category
Voltage - Input
20 ~ 280VAC, 22 ~ 48VDC
Mfr
Voltage - Load
42 V ~ 530 V
Series
Load Current
25 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C