PH18CND10PASA
DigiKey Part Number
1864-2151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH18CND10PASA
Description
SENSOR REFLECTIVE 1M PNP NO/NC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reflective, Diffuse Optical Sensor 39.370" (1m) PNP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PH18CND10PASA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Configuration
PNP
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Light Source
Red (625nm)
Series
Connection Method
Cable
Packaging
Box
Ingress Protection
IP67, IP69K
Part Status
Active
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Method
Reflective, Diffuse
Adjustment Type
Adjustable, 210° Turn Potentiometer
Sensing Distance
39.370" (1m)
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V