PD30CNB20NASA
PD30-PS Photoelectric Sensor from Carlo Gavazzi
PD30CNB20NASA
DigiKey Part Number
1864-2082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD30CNB20NASA
Description
SENSOR REFLECTIVE 200MM NPN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reflective, Diffuse Optical Sensor 7.874" (200mm) NPN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PD30CNB20NASA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Configuration
NPN
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Light Source
Red (625nm)
Series
Connection Method
Cable
Packaging
Box
Ingress Protection
IP67, IEC 60529
Part Status
Active
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Method
Reflective, Diffuse
Adjustment Type
Adjustable, 210° Turn Potentiometer
Sensing Distance
7.874" (200mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V