DIB01CM24100A
DigiKey Part Number
1864-1109-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIB01CM24100A
Description
MONITOR OVER/UNDER CURR 100A
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensing AC 24 ~ 240VAC, 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DIB01CM24100A Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Delay Time
0.1 Sec ~ 30 Sec
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Voltage - Supply
24 ~ 240VAC, 24VDC
Series
Output Type
Relay
Packaging
Box
Circuit
SPDT (1 Form C)
Part Status
Active
Contact Rating @ Voltage
8A @ 250VAC
Type
Current Sensing AC
Mounting Type
DIN Rail
Trip Status
Energized, Latching High/Low
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Trip Range
2 ~ 100A AC