CGMS-9A-24-10
DigiKey Part Number
CGMS-9A-24-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGMS-9A-24-10
Description
RLY CONT AC COIL 1NO AUX
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 9 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Contact Rating (Current)
9 A
Series
Switching Voltage
690VAC - Max
Packaging
Bulk
Features
Auxiliary Contacts
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Base Product Number
Coil Voltage
24VAC