CGMS-6A-230-10
DigiKey Part Number
1864-1596-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGMS-6A-230-10
Description
CONTACTOR AC COIL 1NO AUX
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 6 A 230VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Contact Rating (Current)
6 A
Series
Switching Voltage
690VAC - Max
Coil Voltage
230VAC