CC75SA24
DigiKey Part Number
CC75SA24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC75SA24
Description
RLY CONT 3P 24V 50/60HZ 2NO/2NC
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 75 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-5°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Must Release Voltage
7.2 VAC
Coil Voltage
24VAC
Operate Time
120 ms
Release Time
25 ms
Contact Rating (Current)
75 A