CC75SA120
DigiKey Part Number
1864-1563-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC75SA120
Description
3P CONT S 120V 50/60HZ 2NO2NC
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 75 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-5°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
102 VAC
Must Release Voltage
36 VAC
Coil Voltage
120VAC
Operate Time
15 ms
Release Time
10 ms
Contact Rating (Current)
75 A