CA30CLN12MT
DigiKey Part Number
1864-1517-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA30CLN12MT
Description
SENSOR PROX CAPACITIVE 12MM CYL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Proximity Sensor 0.472" (12mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CA30CLN12MT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Material - Body
Plastic
Series
Voltage - Supply
24 ~ 230VAC/DC
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Sensor Type
Capacitive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.472" (12mm)
Indicator
LED
Output Type
Relay
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency
1Hz