GMX31X7R475K50CT
DigiKey Part Number
4713-GMX31X7R475K50CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMX31X7R475K50CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMX31X7R475K50CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMX31X7R475K50CT
Description
FLEXCAP 1206 X7R 4.7UF 10% 50V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)