GMC04CG121F50NT
DigiKey Part Number
4713-GMC04CG121F50NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC04CG121F50NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC04CG121F50NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC04CG121F50NT
Description
CAP0402 COG 120PF 1% 50V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)