BXRC-40E1000-B-83-SE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bridgelux
In Stock: 0
Datasheet
Image for BXRC-40E1000-B-83-SE is not available
BXRC-40E1000-B-83-SE
DigiKey Part Number
976-BXRC-40E1000-B-83-SE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BXRC-40E1000-B-83-SE
Description
VERO SE 10B NEUTRAL WHITE LED AR
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) Gen 8 Vero® SE 10 Array White, Neutral Round
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Bridgelux
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
33.6V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
163 lm/W
Packaging
Tray
Current - Max
500mA
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
80
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
120°
Color
White, Neutral
Features
Dimming
CCT (K)
4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Size / Dimension
30.80mm Dia
Configuration
Round
Height
3.60mm
Luminous Flux @ Current/Temperature
1096lm (Typ)
Light Emitting Surface (LES)
10.00mm Dia
Current - Test
200mA