BXRC-30G1000-C-83-SE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bridgelux
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bridgelux
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 402
LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) Gen 8 Vero® SE 10 Array White, Warm Round
BXRC-30G1000-C-83-SE
DigiKey Part Number
976-BXRC-30G1000-C-83-SE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BXRC-30G1000-C-83-SE
Description
LED COB VERO SE10C WH RND 3000K
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature - Test
25°C
Manufacturer
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
30.7V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
141 lm/W
Packaging
Tray
Current - Max
1A
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
90
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
120°
Color
White, Warm
Size / Dimension
30.80mm Dia
CCT (K)
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
3.60mm
Configuration
Round
Light Emitting Surface (LES)
10.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
1295lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
300mA