BXRC-20B1001-B-73
DigiKey Part Number
976-1676-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BXRC-20B1001-B-73
Description
LED COB VERO WM WH STARBRD 2000K
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) Gen 7 Vero® 10 Array White, Warm Starboard
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
34.8V
Manufacturer
Bridgelux
Lumens/Watt @ Current - Test
145 lm/W
Series
Current - Max
540mA
Packaging
Tray
CRI (Color Rendering Index)
65
Part Status
Active
Viewing Angle
120°
Type
Chip On Board (COB)
Features
With Connector
Color
White, Warm
Size / Dimension
20.00mm Dia
CCT (K)
2000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.90mm
Configuration
Starboard
Light Emitting Surface (LES)
9.90mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
1365lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
270mA
Base Product Number
Temperature - Test
25°C