ZV40K2220102NIR1
DigiKey Part Number
118-ZV40K2220102NIR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-ZV40K2220102NIR1CT-ND - Cut Tape (CT)
118-ZV40K2220102NIR1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZV40K2220102NIR1
Description
VARISTOR 68V 1KA 2220
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 V 1 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2220 (5750 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
74.8 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
9.2J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
61.2 V
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
68 V