ZV25K0603300NIR1
DigiKey Part Number
118-ZV25K0603300NIR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-ZV25K0603300NIR1CT-ND - Cut Tape (CT)
118-ZV25K0603300NIR1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZV25K0603300NIR1
Description
VARISTOR 39V 30A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
30 A
Series
Energy
0.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
165 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
39 V