SRU1038-3R5Y
DigiKey Part Number
118-SRU1038-3R5YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRU1038-3R5YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRU1038-3R5YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU1038-3R5Y
Description
FIXED IND 3.5UH 5.5A 11.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.5 A 11.5mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRU1038-3R5Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
11.5mOhm
Series
Q @ Freq
14 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
24MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)
Current - Saturation (Isat)
5.5A