SRU1038-221Y
DigiKey Part Number
SRU1038-221YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU1038-221YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU1038-221YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU1038-221Y
Description
FIXED IND 220UH 650MA 565 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 650 mA 565mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRU1038-221Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
565mOhm
Series
Q @ Freq
22 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
4MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)
Current - Saturation (Isat)
650mA