SRR5028-270Y
DigiKey Part Number
SRR5028-270YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR5028-270YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR5028-270YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR5028-270Y
Description
FIXED IND 27UH 1.05A 160 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.05 A 160mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR5028-270Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 2.52MHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
17MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
900mA