SRR1050HA-560Y
DigiKey Part Number
118-SRR1050HA-560YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1050HA-560YCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1050HA-560Y
Description
FIXED IND 56UH 1.9A 160 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.9 A 160mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
5.5MHz
Cut Tape (CT)
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
1.9A