SRP7030-6R8M
DigiKey Part Number
SRP7030-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP7030-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP7030-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP7030-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 4.5A 60 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 4.5 A 60mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP7030-6R8M Models
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Last Time Buy
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
6A