SRP6540-4R7M
DigiKey Part Number
SRP6540-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP6540-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP6540-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6540-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 6A 33.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6 A 33.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP6540-4R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6.5A
DC Resistance (DCR)
33.5mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Size / Dimension
0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)