SRP5030TA-1R0M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 864
Datasheet
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7 A 14mOhm Max Nonstandard
SRP5030TA-1R0M
DigiKey Part Number
SRP5030TA-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP5030TA-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP5030TA-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5030TA-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 7A 14 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SRP5030TA-1R0M Models
Category
DC Resistance (DCR)
14mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
62MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
11A