SRN3010BTA-470M
DigiKey Part Number
118-SRN3010BTA-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRN3010BTA-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRN3010BTA-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN3010BTA-470M
Description
FIXED IND 47UH 450MA 2.28 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 450 mA 2.28Ohm Max 1212 (3030 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
2.28Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 1MHz
Series
Frequency - Self Resonant
16MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1212
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
360mA
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)