SMLJ150CA
DigiKey Part Number
SMLJ150CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLJ150CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMLJ150CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ150CA
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
SMLJ150CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V