SF-2410F1200T-2
DigiKey Part Number
118-SF-2410F1200T-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SF-2410F1200T-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-SF-2410F1200T-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-2410F1200T-2
Description
FUSE BRD MNT 12A 86VAC/86DC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 A 86 V 86 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SF-2410F1200T-2 Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200A
Part Status
Active
Melting I²t
52.91
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
cUL, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.102" W x 0.102" H (6.10mm x 2.59mm x 2.59mm)
Voltage Rating - AC
86 V
DC Cold Resistance
0.0045 Ohms