PWR263S-20-12R0F
DigiKey Part Number
PWR263S-20-12R0F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR263S-20-12R0F
Description
RES SMD 12 OHM 1% 20W D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Ohms ±1% 20W Chip Resistor TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PWR263S-20-12R0F Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tube
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.192" (4.88mm)