PTVS3-058C-TH
DigiKey Part Number
PTVS3-058C-TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS3-058C-TH
Description
TVS DIODE 58VWM 110VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110V Clamp 3000A (3kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3000A (3kA) (8/20µs)
Capacitance @ Frequency
2300pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
110V