PTVS10-380C-TH
DigiKey Part Number
PTVS10-380C-TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS10-380C-TH
Description
TVS DIODE 380VWM 520VC AXIAL
Detailed Description
520V (Typ) Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTVS10-380C-TH Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
1200pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
380V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
401V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
520V (Typ)